Wyświetlanie wszystkich wyników: 7

Dlaczego warto montować czujki dymu?

Ogień, to jeden z tych żywiołów, który w krótką chwilę może pozbawić nas dorobku życia, choć równocześnie jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania każdego dnia. Pożary niemal codziennie wybuchają zarówno w dużych miastach jak i na głębokiej prowincji. Mimo szybkiej reakcji nie zawsze udaje się je sprawnie ugasić, dlatego tak ważny jest montaż czujki dymu, która w porę ostrzeże nas przed zbliżającym się niebezpieczeństwem.

Czujka dymu – rodzaje, podstawowe informacje

Tylko w niewielkiej części domów prywatnych możemy spotkać się z zamontowanymi czujkami dymu, to niestety bardzo duży błąd. Wiele osób obawia się montażu czujek dymu, gdyż błędnie uważają oni, że konieczna jest w tym celu specjalistyczna instalacja. Nic bardziej mylnego.  Czujka dymu występuje również w formie domowego czujnika na baterię. Jest to zazwyczaj niewielki przedmiot działający dzięki zamontowanej baterii lub akumulatorowi. Zazwyczaj może ona działać nawet 10 lat bez wymiany montowanego źródła energii. Co więcej, większość czujek wyposażona jest w samoprzylepne taśmy, które ułatwiają ich montaż w dowolnym miejscu. Jeśli taka jest nasza wola można je również zawiesić na haczyku wwierconym w ścianę. Każda z opcji jest skuteczna.

Najczęściej spotkać się można z czujkami w plastikowej, białej obudowie, które łatwo jest wkomponować w wystrój mieszkania lub domu, choć na rynku dostępne są również bardziej ekstrawaganckie modele, dobrane do nowoczesnych wnętrz.

Jak wybrać czujkę dymu?

Każdemu pożarowi towarzyszy zadymienie. We wczesnej fazie pożaru możemy go nawet nie zauważyć, dlatego tak ważne jest zamontowanie czujników, które odpowiednio wcześnie wykryją zagrożenie.  Reagują one na produkty spalania i/lub rozkładu termicznego. Ze względu na sposób wykrywania dymu dzielą się na jonizacyjne i optyczne (punktowe i liniowe).

Działanie czujki optycznej oparte jest na załamaniu wiązki światła.

Zły dobór  rodzaju czujnika do sposobu użytkowania danego pomieszczenia wpływa na możliwość występowania fałszywych alarmów.  Czujniki dymu optyczne  zamontowane  w pomieszczeniach zakurzonych, zadymionych , gdzie użytkownicy palą papierosy (również e-papierosy) czy w łazienkach lub kuchniach.

Czujniki optyczne dzielą się na:

  • Punktowe o zasięgu działania około 5-6 metrów
  • Liniowe o zasięgu działania nawet do 150 metrów 

Wbrew pozorom nie każda czujka dymu jest odpowiednia do każdego pomieszczenia. Poza kwestiami estetycznymi podczas wyboru powinniśmy kierować się przede wszystkim doborem czujki dymu do wielkości kontrolowanej powierzchni.

Z niewielkim pomieszczeniem spokojnie poradzi sobie niemal każdy model, jednak jeśli chcemy zapewnić bezpieczeństwo całego domu, który dodatkowo posiada bardzo wysokie pomieszczenia, może okazać się, że nie każdy model czujek dymu będzie odpowiedni. Czasami wskazane jest również zamontowanie kilku czujek w najbardziej newralgicznych miejscach.

Czujki dymu dzielą się również pod względem zakresu temperatury, w którym działają prawidłowo i poziomu wilgotności pomieszczenia.

Jak działa czujka dymu?

Najbardziej popularne i równocześnie najskuteczniejsze z dostępnych modeli są optyczne czujki dymu. Podstawę ich działania stanowi zjawisko pochłaniania światła. Emiter wysyła wiązkę promieni podczerwonych i przekazuje je do odbiornika.

Jeśli pomieszczenie jest zadymione część promieniowania zostanie pochłonięta (zaabsorbowana). Sytuacja ta powoduje, że czujnik dymu dostrzega różnicę pomiędzy wielkością promieniowania wysłanego a odebranego.

Jeśli różnica ta zostanie zauważona alarm uruchamia się automatycznie. Alternatywą są czujniki dymu optyczne, dyspersyjne. Uruchamiają one alarm w momencie zauważenia zmiany stanu powietrza w danym pomieszczeniu. Jeśli do czujnika dostanie się dym, zakłóceniu ulega wiązka promieni podczerwonych, co skutkuje uruchomieniem alarmu.

Gdzie zamontować czujkę dymu?

Jedną z głównych przyczyn pożarów w polskich domach jest źle działająca instalacja grzewcza. Stare kotły, szczególnie te zasilane węglem lub drewnem, nie tylko bywają nieszczelne, ale często są miejscem zaprószenia ognia. Warto więc zamontować w ich pobliżu czujkę dymu. Dzięki niej alarm w porę ostrzeże domowników przed zbliżającym się niebezpieczeństwem.

Okolice kominka czy kuchni, w której może dojść do przypalenia gotujących się dań a w konsekwencji wybuchu pożaru również powinien znajdować się czujnik dymu. Nie mniej ważny jest również salon, w którym podczas naszej nieobecności lub snu może dojść do pożaru spowodowanego np. przegrzaniem się kabli czy instalacji elektrycznej.

Dlaczego warto zamontować czujniki temperatury?

Niektóre substancje oraz instalacje mogą palić się bez powstawania dymu. W takich sytuacjach czujniki dymu mogą nie zapewnić nam bezpieczeństwa.

Dlatego w pomieszczeniach, gdzie znajdują się tego typu instalacje, zaleca się montaż czujników cieplnych.  Zasygnalizują nam one nadmierny wzrost temperatury spowodowany na przykład między innymi przegrzewaniem się  instalacji elektrycznej.

Tego typu czujniki sprawdzą się także w pomieszczeniach, gdzie nie jest możliwe zamontowanie optycznych czujek dymu  (na przykład ze względu na przebywanie w nich osób palących papierosy).

Należy jednak pamiętać, by nie montować ich blisko drzwi zewnętrznych (gdzie mogą wystąpić wahania temperatur), ponieważ mogłoby to powodować uruchomienie fałszywych alarmów.

Czujniki temperatury dzielą się na:

  • nadmiarowe – alarmują nas, gdy temperatura wewnątrz pomieszczenia przekroczy ustawiony próg (zazwyczaj obejmuje on zakres 55-70°C),
  • różnicowe – są wrażliwe na gwałtowny wzrost temperatury (alarmują nas, gdy przyrost przekracza ustawioną wartość).

Czujniki płomienia – czujniki, które również warto zamontować

Istotną rolę w systemach przeciwpożarowych pełnią również czujniki płomienia. Pozwalają one na wykrycie płomieni – także tych, które pojawiają się w początkowej fazie pożaru.

Płomień emituje charakterystyczne promieniowanie (w dużej mierze ultrafioletowe), które powoduje uruchomienie alarmu w detektorze. ,

Czujki te są odporne na sztuczne światło – dlatego nie muszą się Państwo obawiać, że nadmierna ekspozycja na światło pozbawione promieni UV mogłoby wywołać fałszywy alarm.

Należy pamiętać, że czujniki płomienia są wrażliwe na promieniowanie ultrafioletowe.

Dlatego nie należy ich montować w miejscu, gdzie mogłyby być narażone na ten rodzaj promieniowania – mogłoby to wpłynąć na fałszywe uruchomienie alarmu (na przykład w warsztatach czy zakładach, gdzie podczas spawania łukowego czy różnego rodzaju procesów technologicznych wytwarzane jest promieniowanie ultrafioletowe).

Gdzie warto zamontować czujniki gazu?

Osobną grupą detektorów są czujki gazu.

W zależności od indywidualnych specyficznych warunków na danym obiekcie związanych z jego uwarunkowaniami architektonicznymi oraz systemem wentylacji dobiera się detektory  CO, LPG oraz tablice sygnalizacyjne (szczególnie w  garażach lub parkingach podziemnych.) Detektory gazów pełnią tutaj funkcję sterowników wentylacji.

W halach i zakładach służą zarówno do  sterowania procesami przemysłowymi, jak również  mają za zadanie ostrzeganie przed niebezpiecznym stężeniem gazów palnych czy toksycznych,  które mogą zagrażać życiu i zdrowiu ludzi bądź spowodować straty materialne.

W pomieszczeniach mieszkalnych, biurowych, hotelach detektory gazów przeznaczone są głównie do sterowania wentylacją  czy klimatyzacją na podstawie temperatury, stężenia dwutlenku węgla, ale też generują ostrzeżenia w przypadku nadmiernych stężeń gazów np. wycieku czynników chłodniczych.