Wyświetlanie wszystkich wyników: 42

Centrale Oddymiania

Przepisy BHP są bardzo ważnym obszarem niemal wszędzie. Zarówno tam, gdzie na co dzień przebywają ludzie, jak i tam, gdzie występują różnego rodzaju wyjątkowe zagrożenia. Można wyróżnić wiele elementów i czynności, które mieszczą się w pojęciu BHP – a efektywny i standaryzowany system oddymiania jest jednym z nich.

Wszędzie tam, gdzie znajduje się duża ilość elektroniki, urządzeń generujących ciepło lub pojawia się otwarty ogień – konieczne są odpowiednie zabezpieczenia. Dotyczy to nie tylko oczywistych, codziennych niebezpieczeństw, ale również skomplikowanych zagrożeń, które wynikają ze specyfiki danego miejsca. Jak się do tego mają centrale oddymiania i na jakiej zasadzie one działają?

Centrala oddymiania – co to jest?

Centrala oddymiania jest kluczowym elementem każdego systemu oddymiania. Jest ona odpowiedzialna za odbieranie i przekazywanie sygnałów między czujnikami i siłownikami. To właśnie dzięki niej cały system funkcjonuje automatycznie – gwarantując najszybszy czas reakcji, a tym samym największy poziom bezpieczeństwa.

Co ciekawe – centrale oddymiania znajdują również zastosowanie podczas codziennych czynności, które wykonuje się rutynowo w danej placówce.

Jak działają centrale oddymiania?

Zasada działania każdej centrali oddymiania opiera się na bardzo prostym schemacie. Odbiera ona sygnały nadawane przez czujniki, gdy te wykryją określony rodzaj substancji w powietrzu. Jeśli stężenie konkretnej substancji przekracza bezpieczny próg, czujnik nadaje sygnał.

Właśnie wtedy centrala odbiera ten sygnał. Algorytm wgrany do systemu powoduje uruchomienie siłowników. Okna i klapy otwierają się automatycznie, umożliwiając wywietrzenie dymu z pomieszczenia. Często czujniki generują również charakterystyczny sygnał alarmowy, informujący personel o zagrożeniu.

Jakie funkcje pełnią centrale oddymiania?

Główną funkcją centrali oddymiania jest zapewnienie szybkiej reakcji w sytuacji zagrożenia. Dzięki temu użytkowanie pomieszczenia staje się znacznie bezpieczniejsze.

Z drugiej strony centrale oddymiania mogą również pomagać pracownikom podczas rutynowych czynności, jak na przykład wietrzenie pomieszczenia przy wykorzystaniu systemu naturalnej wentylacji.

Centrala oddymiania zapewnia więc nie tylko bezpieczeństwo, ale również funkcjonalność.

Jaką centralę oddymiania wybrać? Oferta na rynku – AFG, D+H czy Mercor?

Najpopularniejszymi producentami systemów oddymiania – w tym central – są firmy AFG, D+H oraz Mercor. Produkty tych marek – mimo podobieństwa – odpowiadają na nieco inne potrzeby użytkowników.

W związku z tym bardzo istotne jest, aby dostosować wybór urządzeń wchodzących w skład systemu do indywidualnych potrzeb zakładu. Należy wziąć pod uwagę takie kwestie jak ryzyko wystąpienia sytuacji niebezpiecznych, rozmiar pomieszczeń czy średnia ilość osób, które na co dzień w nich przebywają.

Systemy oddymiania AFG – gdzie sprawdzą się najlepiej?

Centrala oddymiania AFG i inne produkty tej firmy dedykowane są przede wszystkim dla zarządców dużych przestrzeni, takich jak centra handlowe, magazyny czy podobne placówki. Rozwiązania AFG są bowiem ściśle dostosowane do potrzeb właśnie takich przestrzeni.

Programy, na których opierają się urządzenia AFG przewidują zróżnicowane scenariusze pożarowe. Dzięki temu właściciel lub zarządca konkretnej placówki może dostosować je do określonych rodzajów zagrożeń, ściśle związanych ze specyfiką danego miejsca.

Centrale oddymiania od D+H – charakterystyka

Nieco inne podejście niż AFG prezentuje firma D+H. Ta skupia się bowiem nie tylko na dużych obiektach, ale również na tych małych. Dedykowana centrala oddymiania D+H z powodzeniem może obsługiwać zarówno centrum handlowe, biurowiec, jak i restaurację czy warsztat samochodowy.

Najpopularniejszymi rozwiązaniami firmy są centrale oddymiania z serii RZN::

  • RZN 4408-K, przeznaczona do małych i średnich obiektów
  • RZN 4404-K, dedykowana tylko dla niewielkich przestrzeni
  • RZN 4416-M, do użytku w średnich i małych obiektach

Jakie są zalety systemów oddymiania Mercor?

Rozwiązaniem alternatywnym dla poprzednich jest centrala oddymiania Mercor. Ogromną zaletą tej firmy jest indywidualne podejście do klienta. Produkty są bezpośrednią odpowiedzią na zapotrzebowanie klientów, dzięki czemu cechują się dużą funkcjonalnością.

Każdy produkt firmy – jak chociażby centrala sterująca MCR 9705 – występuje w wielu wariantach specyfikacji. Dzięki temu możliwe jest dobranie rozwiązania idealnego względem konkretnego obiektu. Jeśli zarządcy czy właścicielowi obiektu zależy na dużej elastyczności wybranych rozwiązań – zdecydowanie powinien się on zainteresować systemami Mercor.

Centrale oddymiania – podsumowanie

Centrala oddymiania jest bardzo ważnym elementem w każdej przestrzeni, która tworzy jakiegoś rodzaju zagrożenie pożarowe. Trzema najpopularniejszymi producentami systemów oddymiania są Mercor, D+H i AFG.

Produkty tych marek odpowiadają nieco innym potrzebom, dzięki czemu możliwe jest jak najbardziej kompleksowe pokrycie zapotrzebowania na tego typu urządzenia na rynku.