Wyświetlanie wszystkich wyników: 7

Ogień, to jeden z tych żywiołów, który w krótką chwilę może pozbawić nas dorobku życia, choć równocześnie jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania każdego dnia. Pożary niemal codziennie wybuchają zarówno w dużych miastach jak i na głębokiej prowincji. Mimo szybkiej reakcji nie zawsze udaje się je sprawnie ugasić, dlatego tak ważny jest montaż czujki dymu, która w porę ostrzeże nas przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. 

Czujka dymu – podstawy 

Tylko w niewielkiej części domów prywatnych możemy spotkać się z zamontowanymi czujkami dymu, To niestety bardzo duży błąd. Wiele osób obawia się montażu czujek dymu, gdyż błędnie uważają oni, że konieczna jest w tym celu specjalistyczna instalacja. Nic bardziej mylnego. Czujka dymu występuje również w formie domowego czujnika na baterię. Jest to zazwyczaj niewielki przedmiot działający dzięki zamontowanej baterii lub akumulatorowi. Zazwyczaj może ona działać nawet 10 lat bez wymiany montowanego źródła energii. Co więcej, większość czujek wyposażona jest w samoprzylepne taśmy, które ułatwiają ich montaż w dowolnym miejscu. Jeśli taka jest nasza wola można je również zawiesić na haczyku wwierconym w ścianę. Każda z opcji jest skuteczna.

Najczęściej spotkać się można z czujkami w plastikowej, białej obudowie, które łatwo jest wkomponować w wystrój mieszkania lub domu, choć na rynku dostępne są również bardziej ekstrawaganckie modele, dobrane do nowoczesnych wnętrz. 

Jak wybrać czujkę dymu?

Wbrew pozorom nie każda czujka dymu jest odpowiednia do każdego pomieszczenia. Poza kwestiami estetycznymi podczas wyboru powinniśmy kierować się przede wszystkim doborem czujki dymu do wielkości kontrolowanej powierzchni. Z niewielkim pomieszczeniem spokojnie poradzi sobie niemal każdy model, jednak, jeśli chcemy zapewnić bezpieczeństwo całego domu, który dodatkowo posiada bardzo wysokie pomieszczenia, może okazać się, że nie każdy model czujek dymu będzie odpowiedni. Czasami wskazane jest również zamontowanie kilku czujek w najbardziej newralgicznych miejscach. Czujki dymu dzielą się również pod względem zakresu temperatury, w którym działają prawidłowo i poziomu wilgotności pomieszczenia. 

Czujka dymu- działanie

Najbardziej popularne i równocześnie najskuteczniejsze z dostępnych modeli są optyczne czujki dymu. Podstawę ich działania stanowi zjawisko pochłaniania światła. Emiter wysyła wiązkę promieni podczerwonych i przekazuje je do odbiornika. Jeśli pomieszczenie jest zadymione część promieniowania zostanie pochłonięta (zaabsorbowana). Sytuacja ta powoduje, że czujnik dymu dostrzega różnicę pomiędzy wielkością promieniowania wysłanego a odebranego.

Jeśli różnica ta zostanie zauważona alarm uruchamia się automatycznie. Alternatywą są czujniki dymu optyczne, dyspersyjne. Uruchamiają one alarm w momencie zauważenia zmiany stanu powietrza w danym pomieszczeniu. Jeśli do czujnika dostanie się dym, zakłóceniu ulega wiązka promieni podczerwonych, co skutkuje uruchomieniem alarmu. 

Gdzie zamontować czujkę dymu?

Jedną z głównych przyczyn pożarów w polskich domach jest źle działająca instalacja grzewcza. Stare kotły, szczególnie te zasilane węglem lub drewnem, nie tylko bywają nieszczelne, ale często są miejscem zaprószenia ognia. Warto więc zamontować w ich pobliżu czujkę dymu. Dzięki niej alarm w porę ostrzeże domowników przed zbliżającym się niebezpieczeństwem.

Okolice kominka czy kuchni, w której może dojść do przypalenia gotujących się dań a w konsekwencji wybuchu pożaru również powinien znajdować się czujnik dymu. Nie mniej ważny jest również salon, w którym podczas naszej nieobecności lub snu może dojść do pożaru spowodowanego np. przegrzaniem się kabli czy instalacji elektrycznej.