Zgodnie z normą w szybie windowym czujniki dymu powinny być zainstalowane na najniższej kondygnacji a następnie na co drugiej. Taki sposób zabezpieczenia szybu jest wystarczający, jednak najskuteczniejszymi systemami wykrywania pożaru w szybach windowych są czujniki zasysające, które w sposób ciągły pobierają próbki powietrza z nadzorowanego pomieszczenia i za pomocą układu zasysającego transportują je poprzez układ rur do modułu detekcyjnego. Czujniki zasysające są niezwykle czułe więc powiadamiają o zagrożeniu już w momencie, gdzie dym jest jeszcze niewidoczny dla ludzkiego oka.
Czujniki zasysające podczas pożaru
Ze względu na szybkość rozpowszechniania się ognia i trudność jego opanowania bardzo ważne jest zabezpieczenie budynku tak, aby nie zostać bez niczego. Ogień jest bardzo groźnym żywiołem, który tak naprawdę w krótkim czasie może doprowadzić do tragedii, spalić cały budynek czy setki hektarów lasu. Ogień stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia człowieka, niebezpieczne czynniki to płomienie, dym, toksyczne produkty spalania, niedobór tlenu czy też uszkodzone konstrukcje budynku. Im wcześniej wykryje się zagrożenie pożaru tym większe szanse są na jego ugaszenie. Niezbędne więc jest zamontowanie do budynku systemu ochrony przeciwpożarowej, jakim są np. czujniki zasysające. Zasysające czujniki dymu można dopasować w optymalny sposób do indywidualnych wymagań strefy ochrony. Czujniki zasysające w porównaniu z czujnikami dymu mają wiele zalet, jeżeli chodzi o skuteczność wykrywania zagrożenia pożarem a także zalet użytkowych. Czujniki zasysające wyróżnia przede wszystkim:
bardzo duża czułość
szybka reakcja
rzadkość wywoływania fałszywych alarmów
dzięki możliwości umieszczenia detektora poza strefą chronioną czynności konserwacji jak i naprawcze można przeprowadzać poza nią
niewielkie rozmiary i bardzo prosta instalacja jak i uruchomienie