Wyświetlanie wszystkich wyników: 26

Napędy do systemów ppoż

Systemy przeciwpożarowe to bardzo złożone instalacje, które składają się z wielu istotnych elementów. Grawitacyjny system oddymiania w zasadzie nie ma racji bytu bez odpowiedniego napowietrzania. Niezbędne jest wymuszenie obiegu powietrza. W tym celu wykorzystuje się zarówno drzwi jak i okna.

Okna oddymiające muszą być w całości certyfikowane, jednak przy napowietrzaniu- istnieje możliwość wykorzystania istniejących , często nie certyfikowanych urządzeń  oraz  dobrania do nich certyfikowanego napędu.  Taki zestaw również stosuje się do drzwi napowietrzających.

Napędy drzwiowe

Najczęstszym i w zasadzie najprostszym sposobem na uzyskanie odpowiedniego otworu napowietrzającego jest wykorzystanie drzwi wejściowych do budynku. W wypadku klatki schodowej z tzw. Przedsionkiem- należy doposażyć obie pary drzwi.

W zależności od wielkości drzwi oraz zastosowane ewentualnej kontroli dostępu- bezkolizyjnie można zamontować napędy drzwiowe ramieniowe zasilane  z centrali oddymiania.  Z tego tytułu należy mieć na uwadze ewentualny amperaż centrali.

Istnieje możliwość zsynchronizowania drzwi dwuskrzydłowych, wysterowania elektroryglem czy kontrolą dostępu. Wszystkie te elementy muszą ze sobą współgrać, aby umożliwić pełne funkcjonowanie systemów ppoż.

Napędy certyfikowane dostarczane są wraz z odpowiednimi konsolami umożliwiającymi montaż. Ze względu na kierunek otwarcia drzwi napędy są uniwersalne lub  kierunkowe. Ramię napędu oraz skrzydło drzwi nie są ze sobą połączone tylko pchane mechanizmem rolki. Dzięki temu ręczne otwarcie drzwi jest zawsze możliwe.

Przy drzwiach dwuskrzydłowych istnieje możliwość rozbudowy systemu napędów o ryglowanie skrzydła biernego.

Napędy okienne

Innego rodzaju siłownikiem jest wspomniany wyżej napęd do okien.

Najczęściej stosuje się napędy łańcuchowe – szczególnie przeznaczone do okien oddymiających i napowietrzających w klatkach schodowych oraz halach przemysłowych.

W ich przypadku w celu odpowiedniego doboru musimy umieć dobrać odpowiedni wysuw siłownika, amperaż, siłę zamykania i otwierania. Wszystkie siłowniki montuje się za pomocą konsol – na ramie lub skrzydle okna. Dobór zależy od kierunku i sposobu otwierania się okna.

Innym siłownikiem niewykorzystywanym w systemach ppoż. są siłowniki trzpieniowe. Przede wszystkim nadają się do okien połaciowych. Ich budowa i zasilanie uniemożliwiają stosowanie ich w systemach oddymiania. Znakomicie jednak sprawują się w domach.